Mazars Insight
Zapraszamy do zapoznania się z naszymi zeszytami technicznymi Mazars Insight, które w praktyczny sposób prezentują zastosowanie nowych norm i Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej.
Przyszłość audytu: analiza rynku - mity, fakty i kierunki rozwoju

Zawód audytora stoi w obliczu decydującego momentu: zmieniają się oczekiwania rynku, technologia wzmacnia pozycję audytorów i jakość ich usług, rośnie również liczba argumentów przemawiających za ewolucją audytu, a seria upadłości firm z pierwszych stron gazet wywołała pytania dotyczące jakości usług, jakich mogą oczekiwać firmy.
Barometr opinii Mazars 2020 wśród członków zarządów i kierownictwa

W środku szalejącej na świecie pandemii większość szefów firm nadal oczekuje wzrostu w 2021 roku. Co jeszcze widzą na horyzoncie?
Wyniki finansowe banków europejskich w kontekście kryzysu związanego z COVID-19
Business - Its personal

Bez względu na to, jak długo dana firma istnieje, w jakiej branży działa i kim są jej klienci, nie ma wątpliwości co do tego, że każda jest wyjątkowa.
- Jak podnieść wartość firmy poprzez wyjście z organizacji
- Rekrutacja i zatrzymanie pracowników generacji Z
- Jak skutecznie skalować i rozwijać swój biznes
- Jak poprawić wynik finansowy i przekształcić swój biznes
- Jak firmy prywatne radzą sobie z COVID-19
- 7 kroków do stworzenia udanego międzynarodowego biznesu
- Jak stworzyć trwałą wartość w firmach średniej wielkości
- 3 proste kroki do wdrożenia strategii zrównoważonego rozwoju
- Inteligentne podejście do planowania strategii biznesu i zarządzania wydajnością
- Osiągnięcie równowagi cyfrowo-kulturowej
- Przygotowanie do sprzedaży biznesu
MSSF dla instrumentów finansowych

Najnowszy raport Mazars nt. Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) dotyczy rachunkowości instrumentów finansowych zgodnie z MSSF. Opiera się na kilku istotnych standardach celem zmierzenia się w jednym raporcie z całym szeregiem wyzwań związanych z instrumentami finansowymi, w tym: ujmowaniu i wyłączaniu w księgach rachunkowych, klasyfikacją i wyceną, utratą wartości związaną z ryzykiem kredytowym, instrumentami pochodnymi i zabezpieczającymi oraz związanymi z nimi ujawnieniami. Raport zawiera wszystkie nowe wymogi wprowadzone przez MSSF 9 oraz związane z nimi zmiany do innych standardów, takich jak MSSF 7.
MSSF 15: Najważniejsze elementy standardów ujmowania przychodów w 100 pytaniach i odpowiedziach

Aby ułatwić zrozumienie kluczowych aspektów MSSF 15 i udzielić odpowiedzi na liczne pytania, Mazars opublikował „IFRS 15: Key points of the revenue recognition standard in 100 Questions & Answers” („MSSF 15: Najważniejsze elementy standardów ujmowania przychodów w 100 pytaniach i odpowiedziach”). Publikacja, będąca częścią serii Mazars Insight, prezentuje złożoność standardów w prosty sposób.
Nowy MSSF 16 – Leasing - Czyli mała rewolucja w świecie rachunkowości

To już ostatni dzwonek na analizę i ocenę wpływu standardu MSSF 16 na sprawozdanie finansowe i na kluczowe wskaźniki służące do oceny kondycji spółki przez inwestorów, kredytodawców albo pozostałych interesariuszy.
Badanie porównawcze dotyczące zastosowania MSSF 9 przez europejskich ubezpieczycieli

Nowy standard MSSF 9 dotyczący instrumentów finansowych zaczął obowiązywać 1 stycznia 2018 r. dla większości podmiotów, ale grupy ubezpieczeniowe mają możliwość odroczenia jego zastosowania do 2021 r., kiedy wejdzie w życie nowy standard MSSF 17 dotyczący umów ubezpieczeniowych.
Ilościowy wpływ MSSF 9: wstępne ustalenia

Pod koniec lutego 2018 r. wszystkie największe banki europejskie opublikowały informacje na temat wpływu wdrożenia nowego standardu MSSF 9, wprowadzającego liczne zmiany, m.in. w temacie klasyfikacji , utraty wartości czy rachunkowości zabezpieczeń. Ich wpływ na dzień przejścia znacznie różni się w zależności od banku. W większości przypadków są one niekorzystne, jednak dla niektórych banków nie mają praktycznie żadnego znaczenia lub nawet okazują się oddziaływać pozytywnie. Stosowane wskaźniki charakteryzują się również zmiennością: chociaż wpływ na współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 (CET1) jest stałym, wspólnym wskaźnikiem, poziom dalszych zgłaszanych szczegółów znacząco różni się w zależności od instytucji.
MSSF 15: przegląd nowych zasad ujmowania przychodów

W maju 2014 roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) opublikowała Międzynarodowy Standard Sprawozdawczości Finansowej Nr 15 (MSSF 15). MSSF 15 „Umowy z klientami” wprowadza szereg wytycznych dotyczących ujmowania przychodów.
- 1
- 2