Przewodnik po Europejskiej Reformie Audytu

Niniejszy przewodnik powstał z myślą o przybliżeniu Państwu reformy audytu w Unii Europejskiej oraz głównych zmian w Dyrektywie i Rozporządzeniu.

Mamy nadzieję, że to narzędzie, które przygotowaliśmy jako wiodący audytor europejskich jednostek zainteresowania publicznego, okaże się praktyczną wskazówką przy wdrażaniu reformy.

Patronat nad polską wersją publikacji objęło Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

W celu uzyskania informacji na temat Stowarzyszenia zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej SEG .

Chcesz wiedzieć więcej?

Related Content

Our values1086x202

Ranking audytorów dziennika „Rzeczpospolita”

Według rankingów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, opublikowanych w 30 marca 2015 roku, Mazars z przychodami z tytułu audytu na poziomie 20 mln. zł. uplasował się na 5. miejscu wśród wszystkich firm audytorskich w Polsce, awansując o jedno miejsce w porównaniu z rokiem poprzednim.

Powiązane publikacje

What you need to know about joint audit 1600 x 700.png

Przewodnik po badaniu wspólnym

Obecnie panuje jednomyślna zgoda co do tego, że przeważająca dominacja tylko czterech firm na światowym rynku audytu jest niekorzystna i wymaga reformy. Niestety, mimo że zmiany są jeszcze na wczesnym etapie wprowadzania, istnieją już wyraźne oznaki, że rozporządzenie UE w sprawie badania sprawozdań finansowych z 2014 r. i inne powiązane ze sobą inicjatywy nie doprowadzą do osiągnięcia pożądanych celów w zakresie ograniczenia koncentracji rynku, zwiększenia konkurencji i poprawy jakości badania sprawozdań finansowych.

Pobierz pdf 525,85 kB

Powiązane strony

European and international institutions

Reforma rynku audytu w UE

Zakończył się zainicjowany w 2010 roku proces legislacyjny Europejskiej Reformy Audytu. W dniu 3 kwietnia 2014 Parlament Europejski przegłosował zmiany w Dyrektywie ws. ustawowych badań rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych oraz nowe rozporządzenie ws. wymogów dotyczących ustawowych badań sprawozdań finansowych jednostek zainteresowania publicznego. Jest to efekt intensywnych i owocnych dyskusji pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi uczestnikami rynku stosującymi różne przepisy i praktyki.